Nastava na daljinu

Pratite nas na Instagramu

« Siječanj 2021 »

za više, klikni na sliku

Sjetva i uzgoj presadnica rajčice
Autor: Đurđa Šmajgl, 22. 12. 2020.

u Agronomskoj školi Zagreb

Nastavnik: Željka Tolić, dipl. ing. agr.

Nastavni predmet:  Povrćarstvo

Zanimanje: Agrotehničar,  II. godina

klikni na sliku i pročitajte  u opširnije

Sjetva i uzgoj presadnica rajčice

Tehnologija uzgoja presadnica u kontejnerima jest sjetva ili pikiranje u plastične podloške ili ploče s odvojenim jedinicama. Lončići kontejnera okruglog su ili kvadratnog presjeka,prema dnu malo suženi.U sredini dna imaju otvor za ocjeđivanje suvišne vode.Punjenje lončića kontejnera supstratom,pravljenje udubljenja na površini supstrata,sjetva sjemena,pokrivanje sjemena vermikulitom I vlaženje vodom obavlja se ručno ili na automatskoj ili poluautomatskoj liniji.

Poslije sjetve kontejneri se drže jedan na drugome u prostoriji s optimalnom temperaturom za klijanje I visokom relativnom vlagom zraka.Kada klica počinje probijati kroz sjemenu opnu,kontejneri se prenose u zaštićeni prostor,u uvjete svjetla.

Optimalna temperatura za klijanje sjemena rajčice je 20 do 25°C.Skladan rast biljke rajčice postiže se pri dnevnim temperaturama od 20 do 25°C I noćnim od 13 do 17°C.

Ovako uzgojena biljčica se pikira već s grudicom zemlje oko korijena što osigurava gotovo 100% primitak .

Za ranu proizvodnju presadnica rajčice treba imati 6-8 listova I već vidljivi zametnuti cvjetni grozd.

Video za nastavnu jedinicu možete pogledati ovdje

Pripremila: Željka Tolić, dipl. ing. agr.