« Prosinac 2019 »

Ukupno: 272021
TERENSKA NASTAVA U LICI
Autor: Đurđa Šmajgl, 20. 11. 2019.

Ako ne znate kako, promatrajte pojave prirode,

ona će vam dati jasne odgovore i inspiraciju.

(Nikola Tesla)

U petak, 15. studenog učenici 2. razreda u pratnji profesorica Bukovac, Dolčić, Dijanić Pleško, Markanović Kostantinov i Findrik Fabijanović posjetili su Liku. Prva postaja terenske nastave bio je Memorijalni centar „Nikola Tesla“u Smiljanu.  Ovaj centar pokazuje životni put i genijalnost velikog izumitelja Nikole Tesle (1856. – 1943.), jednoga od najvećih znanstvenika i humanista. Ovaj centar otvoren je na 150. godišnjicu rođenja znanstvenog genija, a obuhvaća rodnu kuću sa stalnim postavom, crkvu sv. apostola Petra i Pavla s grobljem, gospodarski objekt, potok Vaganac, tematski park za prezentaciju Teslinih izuma i predavanja, multimedijalnu dvorana u kojoj se prikazuje dokumentarni film o Tesli, most/platformu za demonstracije i hi-tech dječje igralište. Na ulasku u rodnu kuću postavljeno je kameno obilježje mjesta gdje je Nikola Tesla bio u posjeti, gdje se školovao, imao laboratorije, radio i slično. To je sve navedeno smjerokazima gdje se ta mjesta nalaze u odnosu na Teslinu kuću (Smiljan) i udaljenostima u kilometrima zračne linije. Upečatljiv je dostojanstveni srebrnkasti kip slavnog Ličanina, rad kipara Mile Blaževića, koji se nalazi na prilazu kući. U pomalo tajanstvenom ugođaju u Teslinoj rodnoj kući mogli smo,  kroz replike, dobiti dojmljiv uvid u život i stvaralaštvo znanstvenika bez čijih bi pronalazaka, poput izmjenične struje i elektromotora, današnji svijet bio nezamisliv. Teslini citati koji su prikazani na originalan i zanimljiv način te  posebno su nas se dojmili. Nakon Smiljana, slobodno vrijeme proveli smo u šetnji Gospićem te nastavili vožnju do Turnja, dijela Karlovca povijesno značajnog obrambenog lokaliteta. U Turnju smo posjetili novootvoreni Muzej Domovinskog rata. Stalna izložba Karlovac 1991. –1995. postavljena je na prvom katu, a prezentirana je na suvremen i interaktivan način. Izloženo je 350 originalnih predmeta, obilje multimedijalnih sadržaja, video prezentacija, animacija, filmova u kojima posjetitelji samostalno otkrivaju i istražuju. Najupečatljiviji  dio muzeja zacijelo je Spomen soba karlovačkim braniteljima Domovinskog rata te izlošci borbene tehnike iz zbirke oružja i vojnih vozila Domovinskog rata. Terenska nastava bila je vrlo edukativna učenicima i nastavnicima te nas je uvjerila kako je Lika zanimljiva regija koja nudi mnoštvo sadržaja te ju je vrijedno posjetiti.

Pripremila: Mirela Findrik Fabijanović, prof.